Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, tedy že tuzemské spotřebitelské ceny v letošním březnu narostly o 0,1 % meziměsíčně a 2,7 % meziročně.
Jedná se o stejnou hodnotu, jaké bylo dosaženo v únoru a mírně vyšší, než jakou očekávala Česká národní banka ve své aktuální prognóze (2,6 %). Finanční trh na tento údaj nijak nereaguje, což je vzhledem k potvrzení předběžného odhadu pochopitelné.
Březnová inflační data hodnotíme smíšeně. Na jednu stranu je pozitivní, že velká část meziměsíčního cenového růstu připadá na potraviny a z pohledu celkových inflačních tlaků tak mnoho neznamená. Ceny potravin spíše, než o skutečném inflačním podhoubí svědčí o nepředvídatelném vývoji globální zemědělské produkce a podobně jako tentokrát nezvykle poskočily směrem nahoru, v blízké době mohou stejně dobře překvapit směrem dolů. Naopak příznivě na březnovou inflaci působily zlevňující pohonné hmoty, o nichž lze říct prakticky to samé.
Pokud jde o důležitější, tedy poptávkové kategorie, pokračuje podobný trend jako v uplynulých měsících. Velmi klidně se vyvíjí ceny zboží, ať už oděvů a obuvi či vybavení domácnosti, naopak neukázněné zůstávají služby. Rekreace sice meziměsíčně zlevnily, což je s koncem zimní dovolenkové sezony normální, nicméně toto zlevnění bylo slabší, než jsme byli historicky zvyklí.
Naopak silnější bylo oproti běžné sezónnosti zdražování stravovacích a ubytovacích služeb. Nepříjemné je i zrychlování tempa růstu cen u nemovitostí, byť bylo očekávatelné. Podobně jako v předchozích měsících tak i nyní lze konstatovat, že hlavním českým inflačním problémem zůstává sektor služeb, který se nadále těší solidní poptávce a zároveň čelí silnému tlaku na zvyšování mezd.
Usuzovat z dnešních dat na změnu v přístupu České národní banky by bylo předčasné. Do květnového zasedání bankovní rady zbývá ještě mnoho času, a kromě samotné inflace, která beztak mnoho nových informací nepřinesla, bude stěžejní i momentálně dost nepřehledný zahraniční vývoj. Za představitelné momentálně považujeme obě možné varianty, tedy květnové snížení úroků o 0,25 procentního bodu i jejich zachování na stávající úrovni.
Vít Hradil, hlavní ekonom, INVESTIKA, investiční společnost